آموزش اتوکداتوکد AutoCAD

آموزش خط فرمان در اتوکد (استفاده از دستور Command)

خط فرمان در نسخه فعلی اتوکد کاربرد بیشتری یافته است و دانستن اینکه چگونه دستورات و فرمان ها میتوانند به شما کمک کنند بسیار مفید است. تقریباً تمام دستورات دارای یک نماد معادل برای فعال سازی آن هستند و لازم نیست به یاد داشته باشید که یک دستور چیست، اما شرایطی وجود دارد که هنگام استفاده از خط فرمان نیاز به تعامل با نرم افزار دارید.

پنجره فرمان (Command) پنجره های زیر ناحیه طراحی است. در نسخه امروز اتوکد کمی کوچکتر شده است.

پنجره فرمان (Command)

کاربرد خط فرمان در اتوکد

خط فرمان می تواند به فعال سازی سریع یک دستور کمک کند ، و بیشتر به دسترسی به ویژگی های فرعی دستورات کمک می کند همانطور که در ادامه برای شما توضیح میدهم.

استفاده از خط فرمان در اتوکد

برای ترسیم خط در اتوکد ، کاری که شما ابتدا انجام می دهید ، کلیک کردن روی نماد LINE برای فعال کردن دستور LINE است ، می توانید به جای این کار LINE را در خط فرمان بنویسید و ENTER را روی صفحه کلید خود بزنید تا دستور فعال شود.

مثال رسم دایره

ما رسم دایره در اتوکد را به طور کامل یاد گرفته ایم، مثالی که در اینجا آورده ایم برای درک مفید بودن خط فرمان در رسم یک دایره است.

مرحله 1

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

CIRCLE را تایپ کنید و Enter را بزنید. موارد زیر ظاهر می شود.

آموزش کامل خط دستور در اتوکد

اقدام پیش فرضی که شما باید انجام دهید این است که مرکز دایره ای را که می خواهید ترسیم کنید مشخص کنید ، شما می توانید این کار را فقط با کلیک کردن روی قسمت طراحی انجام دهید.

همچنین برخی از ویژگی های دیگر وجود دارد که می توانید از آنها در داخل [] استفاده کنید. توجه داشته باشید که در زیر ویژگی های فرعی با رنگ آبی نوشته شده است که 3P به شما کمک می کند تا با استفاده از 3 نقطه محیط یک دایره را ایجاد کنید ، 2P همان کار 3P را انجام می دهد اما با 2 نقطه و Ttr به ایجاد یک دایره با شعاع مشخص و مماس با دو جسم کمک می کند.

به عنوان مثال برای فعال کردن ویژگی فرعی Ttr ، باید کلمه را به رنگ آبی بنویسید و Enter را بزنید.

مرحله 2

مرکز دایره را با کلیک بر روی قسمت طراحی مشخص کنید.

نوشتن دستورات در خط فرمان اتوکد

به محض تعیین مرکز دایره، از شما خواسته می شود شعاع دایره را مشخص کنید.

مرحله 3

D را تایپ کنید و Enter را بزنید.

اجرای دستورات در اتوکد

مرحله 4

اکنون می بینید که اتوکد درخواست Radius (شعاع) نمی کند بلکه قطر را درخواست می کند. بنابراین مرحله شعاع را دور زدیم و به اتوکد گفتیم که می خواهیم قطر را مشخص کنیم ، و همه کارها با استفاده از خط فرمان انجام شد.

در این مرحله ، می توانید 5 را تایپ کنید و Enter را بزنید ، و قطر دایره شما 5 واحد خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

محتویات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *