سبک های معماریمعماری

سبک معماری کلاسیک چیست؟ بررسی اصول

شاخص ترین سازه های کلاسیک ، معابد سنگی بزرگی هستند که بر اساس تقارن و نظم ساخته شده اند. به این ترتیب ، یک سنت دیرینه وجود دارد که معماران به این تاریخ معماری نگاه می کنند و ارزش ها و آرمان های جهان باستان را احیا می کنند.

معماری کلاسیک چیست؟

معماری کلاسیک از یونان و روم باستان آغاز شده و تقارن ، ستون ها ، پنجره های مستطیل شکل و سنگ مرمر چند مشخصه  از میان هزاران نمونه ویژگی های آن هستند.

طی قرن ها معماران ، مجذوب این تمدن ها شده و آرمان های سنتی را در سبک های بعدی معماری قرار دادند.

در معنای گسترده تر، معماری کلاسیک ، شامل  تمام معماری هایی  که از یونانیان باستان و رومی ها نشات گرفته شده، می شود. در راستای اهداف ما، جنبش احیای کلاسیک ، سبک معماری کلاسیک مطابق انتظاری است که امروزه وجود دارد.

تاریخچه سبک معماری کلاسیک

معماری کلاسیک در قرن 5 قبل از میلاد در یونان و حدود قرن 3 میلادی در رم شکل گرفت ودر طول سالها بارها این سبک باز سازی شد.  در دوره رنسانس ایتالیا ، معماران برای  احیای معماری کلاسیک رومی تلاش می کردند.

قرن ها بعد در اروپا، حفاری و خاک برداری ها در شهر پمپی دوباره به معماری یونان باستان دامن زد و سبک معماری مربوط به آن، به عنوان احیای یونانی شناخته شد.  این معماری بسیار بر روی آرمان های یونانی در تناسب و یکپارچگی ساختاری متمرکز بود.

نئو کلسیک یکی از رایج ترین انواع معماری کلاسیک در ایالات متحده آمریکا است.  این نوع معماری در واکنش به معماری باروک به وجود آمد و به آرمان های طراحی روم باستان متکی بود.  این سبک از قرن هجدهم میلادی در اروپا شکل گرفت و به سبکی بسیار پرطرفدار برای شمار زیادی از ساختمان های دولتی در واشنگتن دی سی تبدیل شد.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

احیای کلاسیک سبکی است که در اواخر قرن نوزدهم رایج شد که برداشت آزادتری از آرمان های کلاسیک داشت و  پس از نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو در سال 1893 گسترش یافت. ساختمانهای این نمایشگاه الگو های کلاسیک را نمایان می کند و از سازندگان در سراسر کشور الهام می گیرد.  بسیاری از خانه ها ، دادگستری ها ، بانک ها ، مدارس و کلیساها در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 به این سبک ساخته شده اند.

ویژگی های سبک معماری کلاسیک

معماری کلاسیک از مفاهیمی مانند سرزندگی ، فروتنی و هوش برخوردار است.  این مفاهیم به تعریف هر بخش که در چندین سبک معماری کلاسیک یافت می شوند ، کمک می کند.  برخی از این عناصر اصلی در زیر امده است:

  • تقارن و تناسب: ساختمانهای کلاسیک معمولاً متقارن هستند و دارای ویژگی هایی مانند ستونها و پنجره هایی هستند که از یکدیگر فاصله یکسانی دارند.
  • ستون هایی به سبک خاص (یا شیوه): این شیوه های کلاسیک برای معماری یونان می تواند دوریک ، یونی یا کورینتی باشند.  رومیان نیز از روش های توسکانی یا ترکیبی استفاده می کردند.
  • ایوان جلویی دربالای سنتوری (آذین بالای درب): بسیاری از خانه ها و ساختمان ها یک ایوان جلویی دارند که در قسمت بالای سنتوری کلاسیک قراردارد  و همچنین درب معمولاً در مرکز خانه قرار دارد.
  • مصالح ساختمانی با دوام:  معماری کلاسیک شامل موادی مانند سنگ مرمر ، بتن و آجر است
  • پنجره های مستطیلی: پنجره ها از دو آویز درست شده بودند و انواعی از آنها متقارن بودند.

حقایقی جالب در مورد سبک کلاسیک

 احیای کلاسیک با معماری احیای استعماری رقابت می کرد.

معماری احیای کلاسیک و احیای استعماری در همان دوره محبوب بودند.  با این حال ، ساختمان هایی که به سبک احیای کلاسیک ساخته شده بودند در شهرها و حومه آمریکا متداول تر بودند،  شکوه و عظمت بیشتری داشتند و همچنین مناسب زندگی مسکونی بودند.  احیای کلاسیک به طور قابل توجهی محبوبیت بیشتری در ساختمانهای تجاری و دولتی داشت.

معماری احیای کلاسیک شبیه معماری هنرهای زیبا ( Beaux-Arts ) است.

سبک معماری هنر زیبایی در همان دوره محبوب بود و همچنین بسیاری از عناصر طراحی کلاسیک را در خود جای داده بود. برسی سطح جزئیات یکی از راه هایی است که می توانید بین این دو سبک تمایز ایجاد کنید.  سبک احیای کلاسیک به میزان قابل توجهی تزئینات کمتری دارد.

معماری مدرن به سبک احیای کلاسیک پایان بخشید.

احیای کلاسیک قرن نوزدهم برای ارتباط دوباره معماری با آرمان های سیاسی کلاسیک که همان آرمان های سیاسی آمریکا است، تلاش می کرد.در واکنش به نمایشگاه شیکاگو در سال 1893 ، بسیاری از معماران جوان از ارائه دادن ناامید شدند و با ایده های جدید و بدیع پاسخ قاطع دادند.  این پاسخ بدون شک آغاز معماری مدرن بود ، که جایگزین فرمهای کلاسیک ساختمان با طرحهای فعلی شد.

شما می توانید یک خانه به سبک احیای کلاسیک خریداری کنید.

حتی اگر این سبک به اندازه سبک های دیگر محبوب نبود اما تعداد معدودی از خانه های مسکونی هنوز پابرجا هستند.  ستون های رو به جلو و ایوان بزرگترین سرنخی است که احتمالاً یک خانه به این سبک است.

به طور خلاصه ، معماری کلاسیک روشی برای ساختمان سازی است که از یونان باستان و روم آغاز شد.  این سبک بارها احیا شد و بسیاری از سبک های معماری از اشکال کلاسیک استفاده می کنند.  معماران کلاسیک بر روی ستون ها ، تقارن و تناسب ، از جمله قوانین دیگر طراحی ، برای ایجاد ساختمانهایی مانند Capitol Hill و برخی از اقامتگاههای باشکوه تمرکز دارند

5/5 - (3 امتیاز)

محتویات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *