سبک های معماریمعماری

معماری باروک چیست؟ آشنایی با سبک معماری باروک

با نگاه مختصری به معماری باروک متوجه می شویم که این معماری با روش های ساختمان سازی دوره رنسانس شباهت دارد .با این وجود، معماران سبک باروک از ویژگی های نمایشی استفاده می کردند .آنها  المان های سبک كلاسيك را تغيير داده ، به طوري كه ساختمانها بيش از حد خودنمايي و جلب توجه مي كردند.

معماری باروک چیست؟

معماری باروک یک سبک بسیار مجلل در ساختمان سازی، طراحی و هنر است که در قرن هفدهم از ایتالیا آغاز شده و به بقیه اروپا و در نهایت به ایالات متحده آمریکا گسترش یافته است و با فرم های بسیار دقیق ، سنگ مرمر ، دکوراسیون های گسترده و رنگ های روشن شناخته می شود. همچنین از سبک باروک برای نشان دادن عظمت کلیسای کاتولیک روم استفاده شده است.

نقاشی و مجسمه سازی به سبک باروک ، جنبه هایی جدایی ناپذیر ساختمان ها در ایتالیا و سراسر اروپای غربی بودند.  درحقیقت معماران ، سازه هایی مانند کلیساها که به بزرگی مجسمه ها هستند مخالف باکس هایی با دیوارهای مربعی شکل و فرم های ساختمانی سنتی در نظر می گرفتند.

تاریخچه سبک معماری باروک

معماری باروک از ایتالیا آغاز شد.

به طور کلی ، معماری باروک در واکنش به یک دوره پر فراز و نشیب که از قرن 16 آغاز شد ، بوجود آمد.  صاحبان قدرت می خواستند از معماری و هنر به عنوان راهی برای نمایش قدرت ، ثروت و برتری استفاده کنند که برجسته ترین آن واکنش کلیسای کاتولیک به اصلاحات پروتستان است .

درطی این مدت رهبران مذهبی ، فرهنگ و فرم های هنری مشهور را تحت تأثیر قرار می دادند و کلیسای کاتولیک ، برای حفظ این نفوذ ، کلیساها و کلیساهای جامع باشکوه می ساخت.

هنرمندان و معماران شروع به احیای مفاهیم زیبایی و واقع گرایی رنسانس به صورت آراسته تر و افراطی تر کردند.   در دوره باروک ، هنرمندان چندین رو‌ش جدید ابداع کردند که هدف آنها ایجاد احساسات و وفاداری بود.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

سپس سبک باروک در سراسر اروپا و آمریکای جنوبی گسترش یافت.

پس از اینکه پاپ و سایر رهبران کاتولیک شروع به ساخت و ساز کردند، این سبک به دلیل استعمار به سرعت در سراسر اروپا و آمریکای جنوبی گسترش یافت.  معماری باروک در آمریکای شمالی هنوز رواج پیدا نکرده بود زیرا در آن زمان این قاره تازه در حال استعمار بود.

معماری باروک در هر  کشوری تفاوت های کوچکی دارد و با رواج آن ، کشورها ویژگی های اساسی را متناسب با برنامه و سبک زندگی خود تغییر دادند.  در بیشتر موارد ، ساختمانها به شدت تزئین شده و عناصری را در خود دارند که غیر معمول و حتی ناتمام به نظر می رسند.

دو نمونه مشهور از معماری باروک ، کلیسای سانتا سوسانا و کاخ کازرتا در ایتالیا هستند.

سبک معماری باروک چیست

ویژگی های معماری باروک

تمایز بین سبک های معماری ، به ویژه هنگامی که سازندگان، سبک های مختلف را ترکیب می کنند می تواند چالش برانگیز باشد. موارد زیر،عناصر اصلی در معماری باروک می باشند:

  • طاق یا گنبد بزرگ: این گنبدها به طور کلی در مرکز یک ساختمان قرار می گرفتند.
  • نقش ها و تزئینات پیچیده: جزئیات فوق العاده پیچیده ای است که به تجمل و مقدس بودن فضا می افزاید.
  • مجسمه طلاکاری شده در نمای داخلی و خارجی.  مجسمه ها از گچ یا سنگ مرمر ساخته می شدند و شامل رنگ ها و بافت های مقابل طلاکاری بودند.
  • ویژگی های قابل توجه: این ویژگی ها ممکن است شامل دیوارهای منحنی ، سقف های نقاشی شده ، سقف های طاقدار ، ستون ها ، مجسمه ها ، طاق ها ، طاقچه ها ، فواره آب ، حرکت ، سنتوری های نیمه تمام  و غیره باشد. بسیاری از این عناصر حس جنبشی را ایجاد می کنند که به عنوان پویایی شناخته می شود.
  • سقف شیروانی دوشیبه: این عنصر بام از ویژگی های اصلی معماری باروک فرانسه است و در بسیاری از عمارت های قصر و کشور گنجانیده شده است.

حقایق جالب در مورد سبک معماری باروک

معماری باروک همزمان با معماری رنسانس بود.

دوره رنسانس بین سالهای 1400 تا 1600 اتفاق افتاد و دوره باروک پس از آن روی کار آمد.  به همین ترتیب ، معماران باروک برای فرم های کلاسیک ، از دوره رنسانس و رومی ها الگو گرفتند.  به عنوان مثال ، کاخ پادشاهی Saint Peter’s کلیسایی به سبک باروک در شهر واتیکان است که ویژگی های آن  از دوران رنسانس الهام گرفته شده است.

هنرمندان و معماران باروک به نور و روشنایی توجه می کردند.

دوره باروک یکی از اولین دوره هایی است که هنرمندان به نور توجه زیادی می کردند و کارهایشان را با توجه به  نحوه انعکاس نور تمام می کردند.  همچنین ، آنها قسمت های سایه و روشن  را برای نشان دادن کنتراست و درام ترکیب می کردند.  این اثر را می توانید در قسمت هایی از ساختمان ها که تیره رنگ مانده اند و همچنین در نقاشی ها مشاهده کنید که در دنیای هنر با نام سیاه قلم شناخته می شود.

معماری باروک و استعمار ارتباط زیادی دارند.

نظام استعمارگری اروپا برای بدست آوردن برخی از ویژگی های تجملاتی که در ساختمان های باروک دیده می شد، کمک میکرد. به خصوص در اسپانیا و فرانسه ، پول استعمار به حاكمان كمك كرد تا قصرها و عمارتهای باشکوهی را برای نمایش قدرت خود بسازند.

سبک ها و دوره های مختلفی از معماری باروک وجود دارد.

زیبایی شناسی باروک را می توان به دو سبک تقسیم کرد: باروک کامل و باروک محدود. باروک کامل در قرن اول دوره باروک در جنوب غربی اروپا گسترش بیشتری داشت.  باروک محدود شده در شمال غربی اروپا و در اواخر دوره باروک از سال 1675-1725 مشاهده می شد.

کلمه باروک به معنای مروارید ناصاف است.

معماری باروک به دلیل تجمل گرایی بیش از حد و ویژگی های نمایشی که در ساختمان ها به کار برده شده است،به این اسم نامگذاری شد.  اصطلاح باروک اشاره به برخی از بروشورهای مروارید مجلل آن زمان داشت.

به طور خلاصه ، معماری باروک یک سبک نمایشی ساختمان سازی است که در قرن هفدهم از ایتالیا آغاز شد.  سازه ها به سبک باروک عمدتاً کلیساها ، عمارت ها و کاخ ها بودند و برای نمایش ثروت ، قدرت و چشم اندازی بودند.  معماری دوره باروک در آمریکای شمالی وجود ندارد ، اما مضامین خاصی مانند پویایی و نقاشی سیاه قلم و در سایر اشکال هنری و سبک های ساختمانی پیاده سازی شده است.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *