سبک های معماریمعماری

سبک معماری کشور ژاپن (اصول و نور معماری ژاپنی)

وقتی نوبت به معماری می رسد می توان آن را هنر زیبا دانست، معماری ژاپنی نیز ممکن است مانند یکی از نقاشی های مونه(نقاش فرانسوی) باشد. معماری ژاپن تاریخ گسترده‌ای دارد و زیبایی‌شناسی بسیار متمایزی دارد که حتی اگر چیزی در مورد معماری نمی‌دانید ، قابل‌شناسایی است .

بسیاری از ریشه های معماری ژاپنی در دین نشات میگیرد و از باور های برگرفته از شینتو و بودیسم الهام می گیرد. با وجود هر دو مذهب مبتنی بر طبیعت و معنویت گرایی ، بیشتر معماری ژاپن متمرکز بر جهان خارج و قلمرو معنوی فراتر از وجود انسانی است.

آنچه را که امروزه به عنوان معماری ژاپنی میشناسیم می توان تا قرن هفتم جستجو کرد ، اما در طول زمان دچار تحولات بسیاری شده است.

اصول معماری ژاپن

محوریت معماری ژاپن مذهب است و به همین دلیل بسیاری از مهمترین بناهای ژاپنی عبادتگاه بودند. این ساختارها دقیق ترین و پیچیده ترین معماری را به نمایش گذاشته که متمرکز بر عبادت است.

اصول سبک معماری ژاپنی

چوب به طور سنتی محبوب ترین متریال در معماری ژاپن بوده است ، بنابراین بسیاری از سازه ها از این متریال طبیعی استفاده می کنند. صفحات متحرک موسوم به shoji که به اتصال فضا به فضای بیرون کمک می کنند نیز در معماری ژاپن بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که شیشه به طور معمول در خانه استفاده نمی شود ، این متریال معمولاً از کاغذ ساخته می شوند تا اجازه عبور نور طبیعی را بدهند.

علاوه بر این ، بیشتر سازه های ژاپنی دارای ایوان چوبی (به نام engawa) هستند که در اطراف خانه اجرا می شود ، عنصر دیگری که خانه را به دنیای طبیعی متصل می کند. همچنین اکثر آنها دارای یک ژنکان یا سطح پایین تری برای برداشتن کفش قبل از ورود هستند. این در معماری غربی تقریباً شبیه یک گِل خانه(محلی که قبل از ورود به خانه کفش های خود را تمیز میکردند) است و به طور سنتی در هنگامی که مهمانان وارد خانه میشوند مورد استقبال قرار میگیرند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

یکی دیگر از عناصر اصلی بیشتر خانه های ژاپنی کف تاتامی است. این حصیرها از کاه برنج ساخته شده اند و مرکز بسیاری از آداب و رسوم ژاپنی است. زیر پا نرم هستند اما برای استفاده طولانی مدت بادوام هستند.

مقاله سبک معماری کشور ژاپن

تاریخچه معماری ژاپن

تاریخچه معماری ژاپن بزرگ و گسترده است ، اما ما در مورد مولفه های اصلی آن صحبت خواهیم کرد. همانطور که قبلاً بیان شد ، آنچه اکنون به عنوان معماری سنتی ژاپن میشناسین از قرن 7 آغاز شد. به شدت تحت تأثیر معماری چینی و کره ای است، این زمانی که معماری ژاپنی شروع به گرفتن احساس تمایز و ظاهر خود کرد و عمدتا تحت سلطه ساختارهای چوبی بود.

دوره ادو ، بین قرن 17 و 19 ، دوره منحصر به فرد دیگری از معماری ژاپن است. این زمانی است که ماچیا (شبیه خانه های شهری) محبوبیت بیشتری پیدا می کند. یک ماچیا معمولاً داخل یک قطعه زمین عمیق قرار میگرفت و با کاشی و الوارهای ساخته شده مورد ستایش قرار گرفت. به دنبال این دوره ، معماری ژاپن شباهت زیادی به معماری غربی داشت.

در اواخر قرن نوزدهم ، فضای داخلی سبک غربی در سراسر ژاپن برجسته تر شد. برخی از سازه ها سبک های ژاپنی و غربی را با هم ترکیب کرده اند ، و سقف های سنتی آن را با کف پارکت و لوسترهای ظریف ترکیب کرده اند. تا اوایل قرن بیستم ، بیشتر مردم ژاپن هنوز در خانه های سنتی زندگی می کردند ، اما امروزه بیشتر معماری ژاپنی با متریال و امکانات مدرن به غرب شبیه است.

اصول طراحی معماری ژاپن

مصالح مورد استفاده در معماری ژاپن

یکی از سنتی ترین مصالحی که در معماری ژاپن دیده می شود چوب است. استفاده از چوب از قرن 7 آغاز شد. ارزان تر از سنگ بود و از ژاپن منشا میگرفت. غالباً بدون رنگ می ماند تا زیبایی طبیعی از طریق درخشش بافت فراهم شود. سرو به دلیل داشتن بافت زیبا از محبوبیت برخوردار بود ، در حالی که اغلب از کاج برای تهیه ساختار استفاده می شد. درخت سرو ماده متداولی است که در سقف سازی استفاده می شود.

در اواخر قرن نوزدهم ، سنگ و سیمان در سازه های مسکونی و خانه ها محبوبیت بیشتری یافت. حتی با این حال ، چوب همچنان ماده ای است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به محیط زیست کمک می کند و به آن فضای نشستن بر روی زمین می دهد.

حقایقی درباره معماران ژاپنی

سه معمار معروف معاصر ژاپنی که ممکن است اسم آنهارا شنیده باشید شامل تادائو آندو ، آراتا ایزوزاکی و کنگو کوما هستند.

تادائو آندو یکی از پدرخوانده های معماری معاصر ژاپن به حساب می آید و جوایز معتبر بسیاری را از آن خود کرده است. او با معماران مشهور غربی مانند فرانک لوید رایت کار کرده و بر زیبایی شناسی مینیمالیسم تمرکز دارد.

کنگو کوما معمار دیگری است که به دلیل تغییر شکل معماری معاصر ژاپن شناخته می شود. طرح های او ریشه عمیق در سبک های سنتی ژاپنی دارد و استفاده از چوب در طراحی های او کلیدی است. بسیاری از ساختارهای وی استفاده از نور و وجود طبیعت است.

معماری ژاپن دارای تاریخ غنی است که ریشه در طبیعت و مذهب دارد. در حالی که بسیاری از عناصر معماری ژاپن به راحتی قابل تشخیص هستند ، اما این معماری همیشه در حال تحول و تغییر است درست مانند معماری غربی.

5/5 - (1 امتیاز)

محتویات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *