سبک های معماریمعماری

سبک معماری معاصر چیست؟ تعریف معماری معاصر

در حالی که هیچ تعریف روشنی از آنچه معماری معاصر را تشکیل می دهد وجود ندارد ، این مجموعه شامل طیف وسیعی از سبک های ساختمانی امروزی است که غالباً کاملاً متفاوت از یکدیگر و گاهی اوقات با هر آنچه که قبلاً بوده متفاوت است. این به لطف نوآوری های بی شمار در مصالح ساختمانی و تکنیک هایی است که معماری معاصر را در تمام تکرارهای بی نهایت خود امکان پذیر کرده است.

معماری معاصر چیست ؟

واژه ” معماری معاصر ” اصطلاحی است که اساسا ً به سبک کنونی معماری اشاره دارد . به عنوان مثال ، خانه‌ای که امسال مطابق با گرایش‌ها فعلی ساخته‌شده ، معماری معاصر در نظر گرفته می‌شود .

برخی از معماران برجسته معاصر قرن بیست و یکم عبارتند از: فرانک گری ، ژان نوول ، تادائو آندو ، شیگرو بان ، سانتیاگو کالاتراوا و زاها حدید ، که در 65 سالگی در سال 2016 درگذشت اما هنوز هم کار شرکت او در حال ساخت است.

این “معماری ناپایدار” معاصر با ساختمان ها اشاره کننده نشان می دهند که در اشکال غیر متعارف و گاهاً ضد خشکی ایجاد می شوند و باعث تغییر چشم انداز در نقاط مختلف جهان می شوند.

در حالی که همه آنها ساختمانهای جاه طلبانه ای از قبیل سالن کنسرت والت دیزنی در اِل اِی یا Nouvel’s Philharmonie de Paris (فیلارمونی جدید در پاریس) ساخته اند ، بسیاری از آنها همچنین اقامتگاه های شخصی مانند آپارتمان های لوکس با طراحی زاها حدید را در خیابان 520 West 28th مشرف به خط بالا شهر نیویورک ساخته اند.

معماری معاصر چیست

اما معماری معاصر محدود به ساختمانهای با مقیاس بزرگ طراحی شده توسط طراحان و معماران معاصر نیست.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

همچنین می توان آن را در خانه کوچک اکوکپسول (اکوکپسول ها خانه هایی متحرک اند که در آن ها همه ی وسایل برای اقامت دو نفر فراهم آمده است) به شکل کروی مانند از اسلواکی که برای زندگی خارج از شبکه در هر نقطه از جهان طراحی شده است ، بیان کرد.

این خانه همچنین می تواند یک خانه خانوادگی مسکونی پیش ساخته در حومه آمریکای جنوبی ، یک هتل به شکل خانه درختی مکعبی آینه کاری شده در یکی از جنگل های سوئد یا یک ساختمان آپارتمانی مشبک مشرف به یک کانال اروپایی باشد.

تعریف سبک معماری معاصر

تاریخچه معماری معاصر

معماری معاصر توسط یک سبک تعریف نمی شود بلکه ضروری است که غیرمتعارف باشد ، تا با استفاده از نوآوری و تخیل به جای تکرار سبک های قدیمی ، از گذشته جدا شود.

به طور کلی تصور می شود که دوران معماری معاصر مدتی پس از دوره مدرن تقریباً نیمه اول قرن 20 و دوران پسامدرن آغاز شده است که واکنشی به آن بود که از دهه 1960 شروع شد و تا دهه 90 ادامه داشت. بنابراین ، ممکن است از ساختمانهای اواخر قرن 20 تا کنون به عنوان آثار معماری معاصر یاد شود.

تاریخچه معماری معاصر جهان

معماران امروزی دیگر به اشکال خطی محدود نمی‌شوند چرا که آن‌ها مجموعه‌ای از مواد جدید و روش‌های ساختمانی را در اختیار دارند . این شامل توانایی طراحی منحنی‌های تولید شده توسط کامپیوتر ، یا استفاده از تکنولوژی برش لیزری و چاپ سه‌بعدی است تا اشکال چالش برانگیز تر، دقیق و بی‌سابقه را بسازد .

رندرهای رایانه ای با جزئیات بیش از حد واقع گرایانه ، چشم اندازهایی از آینده را به ذهن متبادر می کنند ، اما آنچه که زمانی غیرممکن به نظر می رسید، اکنون آینده نگرانه و کاملا مفهومی به نظر می رسد ، به عنوان نسل جدیدی از ساختمانها که ظاهراً از منطق ، جاذبه و غالباً مرزهایی که معمولی تلقی می شود ، سرپیچی می کنند ، قابل دستیابی است.

پایداری از ویژگی های مهم معماری معاصر است ، با استفاده از مواد بازیافتی و طبیعی و توجه به سیستم های ساختمانی کنترل آب و دما با محیط زیست که هرچه بیشتر پیوسته تر و یکپارچه تر می شوند. این امر با توجه به شرایط اضطراری تغییر آب و هوا که تا حدی نتیجه آسیب محیطی ناشی از ساختمان ها است ، که در ایالات متحده 39 درصد از انتشار CO2 را تشکیل می دهد ، حیاتی است.

آموزش سبک معماری معاصر غرب

ویژگی های معماری امروزی (معاصر)

معاصر معماری معاصر برای همه آزاد است ، اما در اینجا برخی از عناصر اصلی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند یک ساختمان معاصر را در طبیعت شناسایی کنید:

 • خطوط منحنی
 • فرم های گرد شده
 • حجم های نامتعارف
 • عدم تقارن
 • فرم های گرد شده
 • اشکال بصورت آزاد
 • پلان هایی با زمین گسترده
 • پنجره های بزرگ و فراوان
 • دیوار و بام های سرسبز
 • ادغام با چشم انداز اطراف
 • فن آوری یکپارچه خانه هوشمند
 • روشنایی LED قابل تنظیم یکپارچه

ویژگی های معماری معاصر

حقایق جالب در مورد معماری معاصر

در سال ۲۰۱۷ ، رویال میل یک مجموعه تمبر متشکل از ۱۰ مورد از معروف‌ترین ساختمان‌های عمومی را از ۲۰ سال پیش به نمایش گذاشت تا ” رنسانس معماری معاصر بریتانیا ” را جشن بگیرد . در این تمبرها تصاویر عکاسان معماری Hufton + Crow از ساختمانهایی مانند مرکز آبزیان لندن ، پارلمان اسکاتلند ادینبورگ و تیت مدرن در لندن به چشم می خورد.

یکی از چیزهای گیج کننده در مورد تعریف معماری معاصر این واقعیت است که اغلب با عنوان “مدرن” شناخته می شود. این احتمالاً به این دلیل است که مدرن یک کلمه دو هجایی است که کاملاً به عنوان مترادف کلمه پنج هجایی معاصر قابل درک است. اما این واقعیت که مدرنیسم یک سبک معماری کاملاً مشخص با ویژگی های متمایز خود است ، بر سردرگمی آن می افزاید.

یک بنا جدید می‌تواند بدون اینکه معاصر باشد مدرن باشد و یک ساختمان معاصر می‌تواند فقط در مفهوم زمانی کلمه مدرن باشد . و البته یک ساختمان جدید می‌تواند مدرن , معاصر یا ساده باشد ، اگر فقط کپی از سبک دوره قبل باشد. این واقعیت که متخصصان املاک و مستغلات ، نمایش های معروف بازسازی خانه و شکار خانه و بسیاری از منابع آنلاین از این کلمات به اشتباه استفاده می کنند ، کمکی نمی کند.

معماری امروزی چوبی

5/5 - (1 امتیاز)

محتویات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *