سبک های معماریمعماری

معماری کلونیال فرانسه (سبک معماری استعماری فرانسه)

در این مقاله تاریخچه و مشخصات معماری استعماری (کلونیال) فرانسه را بررسی میکنیم. خانه های استعمارگران فرانسه که به دلیل سبک متقارن ، سقفهای شیب دار و ایوانهای گسترده و پیچیده در سطح پایین و بالا شناخته شده اند و در جنوب شرقی آمریکا به ویژه لوئیزیانا بسیار شیوع دارند. این سبک که گاهی اوقات به عنوان کلبه کاجون ، معماری کریول ، معماری مزارع یا خانه های برجسته نامیده می شود که به یک سبک ساختاری نمادین در جنوب شرقی آمریکا تبدیل شده است. گرچه سبک استعمار فرانسه طی چند قرن اخیر تکامل یافته و سازگار شده است اما خانه های استعمارگرای امروزی بسیاری از عناصر و ویژگی های سنتی را حفظ کرده اند.

در مقاله قبلی ما به طور کامل با معماری فرانسه آشنا شدیم.

تاریخچه معماری استعماری فرانسه

قدمت آن به اوایل تا اواسط دهه 1600 زمانی که استعمارگران فرانسوی شروع به ورود به ایالات متحده کردند. خانه های استعمارگران فرانسه معمولاً در مناطقی یافت می شود که روزگاری تحت حاکمیت فرانسه بود ، از جمله بخشهایی از رودخانه های می سی سی پی و اوهایو. با این حال ، لوئیزیانا بیشترین تمرکز در خانه های استعمارگران فرانسه را در ایالات متحده دارد.

به طور معمول ، سبک های معماری از استفاده متریال بومی برای ساخت ساز مطلع هستند. به عنوان مثال ، در اوایل سبک کلونیال اسپانیا از خشت (ساخته شده از خاک رس و کاه) و کاشی های سقف سفالی استفاده می شد زیرا مواد در جنوب شرقی و جنوب غربی ایالات متحده به راحتی در دسترس بودند.

معماری کلونیال فرانسه

وقتی استعمارگران فرانسوی به قلمرو لوئیزیانا رسیدند محیط اطراف آنها سبک ساختمان و مصالحی که استفاده کرده اند اطلاعاتی نداشتند. مهاجران اولیه فرانسوی خانه هایی ساختند که نسبتا برای آب و هوای معتدل مناسب تر است نه گرم. اما شرایط مرطوب بر جنوب شرقی حاکم بود.

بر این اساس، خانه های اولیه استعمار فرانسه با قاب هایی از الوار ساخته می شدند که مستقیماً وارد خاک می شدند. سقف های شیب دار ساخته شده از کاهگل ، سنگ یا کاشی ؛ و اتاقهای کوچکتر که به طور معمول توسط یک شومینه سنگی از هم جدا می شدند.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

در طول زمان، ساختمان استعماری فرانسه برای حفاظت از خانه‌ها در برابر گرما , رطوبت , باران , سیل و طوفان سازگار شدند:

  • پوشش شمایلی دور ایوان ها به نام گالری برای حفاظت از خانه‌ها در برابر نور شدید خورشید ، گرما و باران ساخته شدند .
  • خانه ها توسط زیرزمین مرتفع ساخته شده اند تا از محل سکونت در برابر سیل محافظت کنند.
  • برای کاهش گرمای شدید جمع شده در داخل خانه ، سقف ها را طاق بلند کردند.

اگرچه خانه‌های مستعمرات فرانسوی زمانی کوچک و متقارن بودند که معمولا ً یک اتاق را در عمق دو اتاق اندازه‌گیری می‌کردند اما اندازه متوسط در طول زمان تغییر می‌کرد . با این حال , برای کاهش ساخت‌وساز , اتاق‌های جدید اغلب به اتاق‌های موجود متصل بوده و توسط یک راهرو جدا نشده اند.

این تکنیک ساختمانی که در بسیاری از خانه های به سبک تفنگ ساچمه ای در نیواورلئان مشاهده خواهید کرد و مزیت این سبک ایجاد یک سیستم تهویه متقابل است که اجازه می دهد هوای خنک در تمام اتاق های خانه نفوذ کند.

امروزه به ندرت می توان خانه جدیدی به سبک استعمار فرانسه پیدا کرد. بر خلاف معماری استعمار اسپانیا ، معماری استعمار فرانسه در ایالات متحده در میان سازندگان خانه تجدید فعالیت نشده است.

عناصر ضروری معماری کلونیال فرانسه

اگرچه یافتن خانه جدید استعمار فرانسه در ایالات متحده نادر است ، اما چندین ویژگی شناسایی وجود دارد که در خانه های استعمار فرانسه در لوئیزیانا ، می سی سی پی و در امتداد رودخانه اوهایو مشاهده خواهید کرد:نمای بیرونی مربع شکل و متقارن:

بیشتر خانه های استعمارگران فرانسه سازه های چوبی مربع شکل و دارای یک درب جلو مرکزی با دو پنجره قرار دارد. بیشتر اتاقهای داخلی از طریق دربهای دوتایی فرانسوی به فضای باز دسترسی پیدا می کنند.

زیرزمین مرتفع: به منظور محافظت از خانه در برابر طغیان در فصل بارندگی یا طوفان ، خانه های استعمارگران فرانسه اغلب در زیرزمین های سطح اول ساخته می شدند. این زیرزمین ها از عناصر و همچنین فضای ذخیره سازی اضافی برای خانواده محافظت می کردند.

سقف های بلند: سقف های بلند برای کاهش شرایط گرم و مرطوب در خانه های استعمار فرانسه ساخته شده اند ، بنابراین در قسمت بیرونی خانه ها اغلب پنجره ها و درهای باریک و بلند مشاهده می کنید.

یک ایوان بزرگ و سرتاسری: ایوانی که به عنوان گالری شناخته می شود ، یک عنصر اصلی در معماری استعمار فرانسه است. در بیشتر خانه های استعمارگران فرانسه یک ایوان پایین ، بیرون از محوطه خدمتکاران و یک ایوان فوقانی وجود داشت که اتاق های صاحبان را احاطه کرده بود. اگرچه این ایوان ها در اصل برای محافظت از خانه در برابر گرما و باران ساخته شده اند ، اما مدتی در طول دهه 1800 با وسایل آهن فرفورژه سبک شده اند. افزودن عناصر آهن به یک خانه تکنیک سنتی فرانسه نیست ، بنابراین ایوان های آهنی وبالکن هایی که امروزه می بینید فقط در ساختارهای استعمار فرانسه است.

ساختار معماری کلونیال استعماری فرانسوی

راه پله ها و راهروهای خارجی: به منظور تهویه مناسب خانه ، بسیاری از خانه های استعمارگران فرانسه با راه پله ها و راهروهای خارجی ساخته شده اند.

خانه های کلونیال فرانسه را کجا می توان یافت؟

همانطور که قبلا ذکر شد ، بیشترین غلظت سازه های کلونیال فرانسه را می توان در لوئیزیانای شهری و روستایی یافت. ناحیه باغ نیواورلئان دارای صدها خانه زیبا و سنتی استعماری فرانسه است ، در حالی که روستاهای لوئیزیانا خانه های وسیع مزارع ساخته شده به سبک استعماری فرانسه را ارائه می دهند.

دیدن یک خانه جدید فرانسوی که تازه ساخته شده‌است نادر است اما تعطیلات به لوئیزیانا می‌تواند بینشی نسبت به روش‌های سنتی ساخت‌وساز مهاجران فرانسوی آمریکا ارائه دهد .

5/5 - (2 امتیاز)

محتویات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *